Lyd som kunstnerisk udtryksform
På kurset vil vi have et tværfagligt fokus på lyd som kunstnerisk udtryksform, hvad enten det er i form af rene lydværker, lydinstallationer, lyddesign til fim og video, eller lyd-performance. Gennem inspirationsoplæg og forskellige øvelser, vil eleverne i løbet af kurset udvikle deres egen måde at bruge lyd som kunstnerisk udtryk.
Kurset vil bestå at et samspil mellem praksis og teori, og inspiration i form af fælles lytning og analyse af værkeksempler. Der vil blive introduceret til lyd som medie i både tid og rum, samt forskellige filosofiske, medieteoretiske og kunsthistoriske oplæg om lydkunst og lyddesign. Dette vil blive koblet sammen med en række praktiske øvelser i at arbejde med lyd som kunstnerisk udtryksform, introduktioner til optage-teknik, lydredigering og præsentationsformater.
På kurset lærer du bland andet:
Forskellige måder at lytte på, optageteknik, lydredigering, samspil mellem lyd og billeder, samspil mellem lyd andre medier, idé-udvikling og mock-up, præsentationsformater og iscenesættelse af lyd, indsigt i lydkunst-historie, et refleksivt sprog og termer til at formidle tanker om lyd og lytteoplevelser.
Undervisningsformat
Undervisningen kommer til at veksle mellem inspirerende oplæg med lydeksempler, introduktioner til konkrete metoder og teknikker, samt øvelser til at eleverne selv kan udforske og udfolde sig på egen hånd. Vi kommer omkring eksempler på både det nørdede og niche-prægede, samt mere generelle overvejelser om formidling gennem lyd i bred forstand.
Eleverne kommer hurtigt til selv at få fingrene (og ørerne) i arbejdet med lyd, og der vil blive lagt vægt på at eksperimentere, og så lytte og reflektere sammen i et trygt fællesskab.
Der vil være tid til at eleverne arbejder på deres individuelle lyd-kompositioner som en del af den fælles undervisning, men afhængigt af den enkeltes mål og ambitioner, må eleverne også forventes somme tider at arbejde videre med nogle ting imellem undervisningsgangene.
Hvem rettes kurset særligt mod
Kurset er for alle der ønsker at prøve at arbejde med lyd som kunstnerisk udtryksform, og for dem der ønsker at skærpe deres metodiske og refleksive tilgange til arbejdet med lyd som kunstnerisk udtryksform.
Forudgående erfaring er ikke nødvendigt, men interesse, nysgerrighed og mod på at eksperimentere er et must.
Kurset er således både for nybegyndere der ikke har haft fingrene i lydredigering før, og for dem der måske allerede er hjemmevante i musikproduktion, eller andre kunstmedier, men nysgerrige på at udvide deres praksis med nye koncepter, metoder og tilgange til brugen af lyd.
Undervejs i kurset er det også muligt at få sparring på konkrete projekter, eller eventuelle overvejelser om ansøgninger til kunstneriske uddannelser med fokus på lyd.