Indtast din registrerede e-mail:
Indtast ny adgangskode:

​Personale

​Camilla Strandskov

Skoleleder

Manja Guldmann

Sekretær

​Mathilde Weis Jensen

Tilkaldevikar / Assistent

Undervisere​

Glenn Christian

Skrivelinjen

Forfatterskolen, Kbh.​​

Marie Limkilde

Filmlinjen

Den Danske Filmskole, årgang 1317​

Anne Werner

​Mode og Tekstillinjen

Uddannet konstruktør, samt PBA i design fra KEA

​Gry Holmskov

​Design / Arkitekturlinjen

Cand. Arch. Det Kgl. Danske Kunstakademi

Møbelsnedker udlært fra Rud. Rasmussen Snedkerier

Marie Nørgaard Nielsen

Mode og Tekstillinjen

Designskolen Kolding, Kbh. tilskærerakademi.

Louise Bundgaard

Underviser på de sytekniske kurser

Uddannet skrædder​


Elsebeth Jørgensen 

Billedkunstlinjen

& CO-Studio

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Mia Nelle Drøschler​

Malerkurser

Goldsmiths University, Fine Art

Janus Kodal​

​Skrivelinjen, dagholdet

Forfatterskolen, Kbh.​​

​Peder Frederik Jensen

Skrivelinjen

Forfatterskolen, Kbh.

Kasper Lynge Jensen

Serigrafi kurser

Mette Ehlers​

​Linoleums trykkurser

​Gæstelærere billedkunstlinjen

  • Jens Hült Funder

  • Cecilie Skov

  • Uffe Isolotto

  • Rasmus Høj Mygind

  • Kirsten Lindholm Astrup

  • Søren Thilo Funder

  • Tina Helen

  • Kristian Ørum

  • Anna Louise Rosendal

  • Sylvester Hegner

  • Kasper Oppen Samuelsen

  • Asbjørn Skou

  • Ulrik Heltoft

  • Joakim Koester

  • Jacob Lillemose

  • Mira Winding

  • ​Sian Kristoffersen

  • Jørgen Michaelsen

  • Rasmus Høj Mygind

  • Sidsel Christensen

  • Helene Garberg

  • Mikkel Krause Frantzen

  • Julie Nord

  • Lea Porsager

  • Eva La Cour

  • Asbjørn Skou

  • Uffe Isolotto
  • Rolf Nowotny
  • Anna Fro Vodder
  • Andreas Albrectsen

  • Lui Mokrzycki
  • Kaspar Oppen Samuelsen
  • Anu Ramdas​
  • Mia Nelle Drøschler
  • Simon Grimm
  • Lasse Krogh Møller
  • Andreas Albrectsen
  • Elsebeth Jørgensen
  • Denice Kwan
  • Jess Brinck
  • Jonas Hvid Søndergaard
  • Torben Ribe
  • Kaspar Bonnen
  • Daniella Valz
  • Natalie Marr
  • Christian Schmidt-Rasmussen
  • Elmer
  • Zven Balslev
  • Julie Boserup
  • Fie Norsker
  • Julie Sass
  • Michael Isling
  • Karoline H. Larsen
  • Ursula Nistrup
  • Lisa Strøander
  • Mette Sandbye

  • Stine Ljungdalh

  • Johan Rosenmunthe

  • Peter Holck

​Gæstelærere Tekstillinjen

  • Esben Weile Kjær

  • Marie Lea

  • Nicole Walker

  • Yvette Dragman

  • Marie Plum

  • Mira Winding

  • Lasse Dearman

Gæstelærere skrivelinjen

  • Thomas Howalt

  • Lean Pejtersen

  • Kasper Opstrup Frederikksen

  • Rolf Sparre Johansson

  • Peter Øvig Knudsen

  • Andreas Pedersen

  • Pablo LIambias

  • Kirsten Thorum

  • Kasar Kolling Nielsen

  • Kaspar Eric Christensen

  • Pia Busk

  • Ursula Scavenius

  • Majse Aymo-Boot

  • Ursula Nistrup

  • Signe Gjessing

  • Ursula Andkjær Olsen

  • Nanna Storr-Hansen

  • Emeli Bergman

  • Victor Boy Lindholm

  • Rasmus Graff
  • Julie Steen Knudsen
  • Ida Marie Hede
  • Anders Abildgaard
  • Camilla Løfstrøm
  • Kristina Nya Glaffey
  • Ida Holmegaard
  • Jeppe Brixvold
  • Jens Peter Kaj Jensen
  • Adam Drewes
  • Christian Hagen
  • Lars Emil Woetmann Nielsen
  • Mathias Kokholm
  • ​Kamilla Hega Holst
  • Kamilla Løfstrøm
  • Lone Hørslev
  • Maja Lee Langvad
  • Harald Voetmann
  • Peder Frederik Jensen
  • Christel Wiinblad
  • Janus Kodal
  • Claus Handberg
  • Martin Johannes Møller​

​Undervisere tilknyttet mentorordningen

  • ​Glenn Christian
  • Elsebeth Jørgensen
  • Mia Nelle Drøschler
  • Janus Kodal
  • Rasmus Høj Mygind
  • Gry Holmskov
  • Marie Limkilde
  • Anne Werner

​Gæstelærere design/arkitektur

  • Isabel Ahm

  • Søren Johansen

  • HC. Hans Christian Bauer

Kontakt

Københavns Kunstskole

Nørre Søgade 43

1370 København K

35 83 60 82

info@københavnskunstskole.dk

CVR: 16121347

Følg os

Facebook

Instagram