Indtast din registrerede e-mail:
Indtast ny adgangskode:

Akademioptag

​Elever optaget 2022

​David Harvey Simpson

KADK

Nina Holme Nienstædt

AARCH og Lund

Mathias Baden Ulriksen

KADK

Peter Fagernæs

AHO

Amber Pathak

AHO

Torjus Horverak

KADK og AHO

Adam Haugaard

KADK og Kolding Designskole

Simone Tidemand Larsen

KADK

Isabella Weber

Kolding Designskole

Jonas Lykholt Andreasen

KEA Smykke, teknologi og business

Anna Lucca Hviid

Umeå designskole og KADK

William Bo Roskær

Umeå designskole og KADK

Stella Berthing-Hitz

KADK​


​Elever optaget 2021​

Rie Windfeld Schou​

Filmfotografuddannelsen, på Den Danske Filmskole​

Andrea Eiland Ohrt​

Manuskriptforfatterlinien på Den Danske Filmskole.​

Kristine Plechinger Tüchsen​

Manusforfatter på Super16.

​​

Kathrine Skibsted​

18Frames - Instruktør

​​​

Catrine Faurby​

Design Academy Eindhoven

​​

Clara Halse Seidenfarden

​Det Kongelige Danske Akademi, Designuddannelsen.

​​

Lucas Cordy​

Designskolen Kolding

​​

Freja Sigsgaard-Hansen​

Trondheim Academy of Fine Art​

Royal Academy of Fine Arts, Antwerp

Maria Josefsen​

Kunstakademiet – Institutt for samtidskunst, Bergen.​​

Camilla Maahr Hansen​

Kunstakademiet – Institutt for samtidskunst, Bergen.

​​

Véný Skúladóttir​

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

​​​

Freja Nørh​

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

​​

Én optaget på​

Det kongelige danske Kunstakademi Kbh.

​​

Ida Winder​

Hochschule für bildende Künste Hamburg.​​​

Mary Bom Kahama

Konsthögskolan i Malmö.

Den Kungliga Konsthögskolan, Stockholm.

Det Jyske Kunstakademi, Århus.

Akademie der Bildenden Künst Wien.

Det Kgl. Danske Kunstakademi, København.

Victoria Stigkjær

Hochschule für bildende Künste Hamburg.​

Nora Brovang

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Århus

Sophus Exner

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Århus

Alba Høeg Andersen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Århus

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Anton Bech

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Ida-Marie Gry Beder

Kolding Designskole

UMEÅ designhögskola

Maria Olsen

Oslo School of Architecture and Design​

Alberte Kirk-Thomsen

KEA

Anna Juul Barnholt

KEA

Silje May Tvernø

KEA

​Elever optaget 2020

Liv Cappet Grunnet

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Det Jyske Kunstakademi

University of Bergen, Fine Art

Oslo National Academy of Fine Art

Det Fynske kunstakademi

Ditte Krøyer

The Glasgow School of Art

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

University of Bergen, Fine Art

Mathias Westbrook

University of Bergen, Fine Art

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Agnes Schyberg

Det Jyske Kunstakademi

Det Fynske Kunstakademi

Trondheim Academy of Fine Art

Emmarosa Mathilda Liebgen

Det Fynske Kunstakademi

Mikkel Holm Torp

Det Jyske Kunstakademi, 3. år.

Rikke Helbo Mogensen

Trondheim Academy of Fine Art

Selma Ethelberg

Forfatterskolen, Kbk.​

En optaget på

Malmö Art Academy

Caroline Sofie Have

Det Fynske Kunstakademi

Pernille Emilia Kjær

Malmö Art Academy

​​​

Ulrikke Sandvad Toft Simonsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Camilla Jul Henriksen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Johanne Møller

Biscop Arnö, forfatterskole Sverige

Mie Mollerup

Göteborgs universitet - Film.

Filmuddannelsen DOC Nomads

Oslo National Academy of Fine Art

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Christoffer Gert

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Nikoline Jakobsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Max Oppenhjem

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Laura Hartmann Østberg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Lasse Sundberg Berthelsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Mireya Torres

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Bygningsingeniør, DTU

Pauline Wiseth

Bergen School of Archietecture

Jhowi Amaya

Oslo School of Architecture and Design​

​Elever optaget 2019

Emma Rasmussen

Fiktionsinstruktør, Den Norske Filmskole 

Emilia Sølvsten

Academy of the Arts, Oslo (KHIO)

Celestin Dubin

Willem de Kooning Academy, Animation.

Alda Mohr Eyðunardóttir

Det kongelige Danske Kunstakademi.
& Kunsthøjskolen Malmø

Zoe Nattested

Digital Design og Interaktive Teknologier, IT-universitet

Amanda Schwarz-Nielsen

Edinburgh College of Art, Contemporary Art Practice

Louise Ørsted Jensen
Royal College of Art, London

CalArts LA, Californien

Astrid Plesner Hansen

Den Danske Filmskole, Manuskriptlinjen.

Peter Højlund Andersen

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​​

Anders Aarvik

Royal College of Art, London.

Fie Martens Ljungmann

Forfatterskolen, Kbh.​

Lasse Raagaard Jønsson
Forfatterskolen, Kbh.​

​​Eva Lange

Forfatterskolen, Kbh.

Aske Viuff Jakobsen

Forfatterskolen, Kbh.

Frederik Hedely Jansen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Johanna Bybjerg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Jakob Bårgard Haugen

Bergen School og Architecture

Ingrid Høyen Mangersnes

Bergen School of Architecture

Pernille Westberg Frederiksen

Arkitektskolen Århus​​

​​

Andreas Johan Bergström

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

og Arkitektskolen Århus.

Karin Buchhave Nørgaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Tone Karlsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Alberte Bille Demescko

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Emma Stern Nielsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Oliver Dino

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Aron Rösing

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Aksel Leer

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Lisa Stoltze Westander

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Anna Kristine Kiersgaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Laura Kanstrup Kjær

KEA

Emma Louise Rasmussen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

og Arkitektskolen Århus.

Ingvild M. Berg

Oslo Arkitekt-og designhøgskole, AHO

​Elever optaget på kunstakademier, forfatterskoler, design- og arkitektskoler 2018​

Davide Hjort

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Hochschule für bildende künste, Hamburg

Iceland Academy ​

Isabella Jensen

Det Jyske Kunstakademi

Christine Dahlerup

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Mia Bøcher Carlsen

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Line Frandsen
Det Fynske Kunstakademi

​Christina König Køhrsen

Det Fynske Kunstakademi

Wenjie Zhou
Det Fynske Kunstakademi

Tobias Just

Det Jyske Kunstakademi

Nanna Skovrind
Forfatterskolen, Kbh.

Rasmus Daugbjerg

Forfatterskolen, Kbh.​

Cecillie Kvorning

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Design, Kbh.

Vilde Vinge

Gyldendals Forfatterskole, Oslo.

Anne-Maj Risgaard

The Swedish School of Textiles, university of Borås.

Zehay Bocretsion

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Christine Swanson

Berkeley College USA.​​​​

Christopher Bredstrup

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Magnus Høst

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Viktoria Moe Dalen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

& AHO Oslo

Cecilie Solberg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Julius Haussmann

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

& Lund

Kasper Biltoft

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Cecilie Høgsberg Knudsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Marina Holst

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Alma Kober Jørgensen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Martine Spanger-Ries

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Niklas Elsgaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Victoria Bordinggaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Victoria Svendsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Maja Freiberg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

​Elever optaget på kunstakademier, design- og arkitektskoler 2017​

Amanda Frøslev Koch-Nielsen​

Gerrit Rietveld Academi, Amsterdam​

Kunsthögskolan Umeå universitet

Sara Juel Andersen​

Chelsea College og art​

Steen Christian Lindhardt Sperling​

Det Jyske Kunstakademi

​​

Anders Aarvik​

Chelsea College of Arts

Rebecca Mielonen Rothenborg​

​Academy of Fine Art, Wien​

Edinburgh College of Art

​​

Vilde Jensen​

HKU University of the arts Utrecht

Carl Otto Linde​

​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Anders Davidsen

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Academy of Fine Art, Wien.

Johan Bech Jespersen

​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​

Sissel Gustavsen​

​Central Saint Martins, London.

Chelsea College of Art.

London Metropolitan University.

Josephine Baltzersen

​Academy of Fine Art, Wien.

​Christoffer Weinreich​

​Umeå Institute of Design

Henrik B. Sunde

NTNU Tronheim, Arkitektur​

Hanna Lie Bakken

Oslo Arkitekt-og designhøgskole, AHO​

Emilie Sarah Gault

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.​

​Alexandra Gude

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Agnethe Christensen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh. ​og Århus

​​

Camilla Brygmann

KEA Københavns erhvervsakademi

​​​

Thorbjørn Flegal

KEA Københavns Erhvervsakademi

​Anne-Marie Berg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

​​​

​Sofie Hybholt

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

​Ella Lorck

Det Kgl. Danske Kunstakademis designskole

Elever optaget på kunstakademier, design- og arkitektskoler 2016​

Emilie Fonager Christiansen
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Nora Toft
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Frederik Hvidberg
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Nikoline Jepsen
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

David Nielsen
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Elisabeth Dujoux Olsen
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Christina Refn
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Anna Fog
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Matthias Sebastian Lynge Bach
​Danmarks Designskole

Luna Klostergaard
​Danmarks Designskole

Emilie Viktoria Kjær Næss-Schmidt
​Städelschule Frankfurt
​Kunstakademiet i Oslo

​Julie Sophie Koldby​
​Malmø Kunstakademi

Det jyske Kunstakademi

Frida Kårlin​

Valand Kunstakademi, Göteborg

Adele Rannes
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Sofia Luna Steenholdt
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Martin Brandt Hansen
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Ida Raselli
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
​​Hochschule für bildende künste, Hamburg

Liselotte Klint
​Goldsmiths University, Department of Fine Art

Sarah Hegelund Kristoffersen
​Pratt Institute of Fine Art New York​

​Elever optaget på forfatterskoler siden 2013​

Fie Martens Ljungmann​

Forfatterskolen, Kbh.​

Lasse Raagaard Jønsson

Forfatterskolen, Kbh.

Eva Lange

Forfatterskolen, Kbh.

Aske Viuff Jakobsen​

Forfatterskolen, Kbh.

Rasmus Daugbjerg

Biskops Arnö Forfatterskole.​

& Forfatterskolen, Kbh.

Vilde Vinge

Gyldendal forfatterskole, Oslo.

Anna Reider

Forfatterskolen, Kbh.​​

Isidora Cale

​Forfatterskolen, Kbh.​

Victor Chakravarty Andersen

​Forfatterstudiet i Bø, Norge​​

Eva Obelitz Rode

​Biskops Arnö Forfatterskole

​​

​Nanna Skovrid

​Biskop Arnö Forfatterskole

​​Eva Aagaard

​Biskops Arnö Forfatterskole

​Skrivekunstakademiet Bergen

​Tromsø International School.

Sofie Diemer

​Antaget af Gyldeldag

​​

Nanna Storr-Hansen

​Forfatterskolen. Kbh.

​​

Sofie Flagstad Hansen

​Forfatterskolen, Kbh.​

​​

​Nanna Marie Wibholm

​Hochschule für bildende künste, Hamburg

​​

​Benedicte De Thuarah Huang

​Skriveakademiet, Bergen

​Elever optaget tidligere år​

Jonas Sixten Kraul
​Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

​Signe Lynge
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Pål Lersveen​
​The Glasgow School of Art
​Chelsea College of Art, London

​Susanne Jensen
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Josefin Nyreen
​Slade School of Fine Art

​Katrine Bobek
​Akademie der bildenden Künste Wien

Matilde Mørk
​Det Jyske Kunstakademi

​Julie Sophie Koldby
​Det Jyske Kunstakademi

​Mikkel Rundin Ørsted
​Det Kgl. Danske Kunstakademi Kbh.

​Amalie Gabel
​Hochschule für bildende künste, Hamburg.

​Nanna Marie Wibholm
​Hochschule für bildende künste, Hamburg

​​Jacob Olsson
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Steffen Kvåle
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Laura Guiseppi
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Espen Jørgensen
​Det Jyske Kunstakademi

Chr. Vincent Thon
​Slade College of Art
​Edinburgh College of Art

​​Mikkel Møller Pedersen
​Kunstakademie Düsseldorf
​Hochschule für bildende Künste Hamburg (HFBK).

​Aleksander Guldager Kongshaug
​Det Kgl. Danske Kunstakademis skoler for Arkitektur, Design og Konservering Arkitektskolen.

​Emilie Bausager Astley
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Morten Knudsen
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, København

​Anja C. Petersen
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

​Marija Griniuk
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
​Det jyske Kunstakademi.​

​Louise Lauritzen
​Central Saint Martins. Art and Design.

​Kirsten Berthelsen
​Goldsmiths, University of London. Fine Art.
​Saint Martins College of Art, London.
​Glasgow School of Art

​Louise Hedegaard Madsen
​Goldsmiths, University of London. Fine Art
​Det Fynske Kunstakademi

​Liv Thestrup Møller
​The Arts University College at Bournemouth

​Julie Eriksen

​Mediehøjskolen, København

​Alexander Tillegreen
​Staatliche Hochschule für Bildende
​Künste Städelschule Frankfurt, Tyskland

​Claire Donohoe
​​Danmarks Designskole, Visuel kommunikation
​​

​Cecilie Scoppa Mouritsen
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

​Rebecca Nina Bloch Lajboschitz
​Goldsmiths, University of London, Fine Art.

​Katrine Dirckinde-Holmfeld
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Julie Petersen
​Danmarks Designskole

​Malte L. Fisker
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Sidsel Marie Willemann
​Kunstakademiets Konservatorskole, Kbh.

Mia-Nelle Drøschler
​​Goldsmith, Fine Arts, London.
​​

​Lisa Strøander
​Danmarks Designskole, Kbh.

​Neel Sjöbel
​Goldsmith, London.
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

​Line Gullset
​Det Kgl. Nederlandske kunstakademie

​​​Marie Grimstrup Knudsen
​​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam.​
​​

Tue Sprogø
​Det Fynske Kunstakademi, Odense.

​Bodil Høirup Madsen
​AKI, Academie Beeldende Kunst
​Vormgeving, Enschede.

​Katrine B. Mosegaard
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Aliona Sazonova
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Carsten Crone Caroc
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Anna Louise Rosendal
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Andreas Albrectsen
​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam.

​Joan Christensen
​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam

​Nina Strøttrup Larsen
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Bine Sørvin
​Gerrit Reitveld Academie, Amstredam

​Delphine Bechard
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Lena Louise Kjærulf
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Tine Marie Beyer
​Danmarks Designskole, Kbh.​

​​Tanja Møgelgaard

​Danmarks Designskole, Kbh.

​Sofie M. Nörsteng
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Andrea Lind Valdan

​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Nina Kudsk
​Danmarks Designskole, Kbh.

​Sonja Akulinin
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Agnete Bertram
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Ulla Eriksen
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Dorthe K. Ingvardsen
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Rusudan Melikba
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh

​​Julie Bach Köie
​Saint Martins College of Art, London
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Rune Reite
​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

​Ersan Sarac
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Thomas Kock
​Arkitektskolen, Kbh.

​Birthe Jørgensen
​Saint Martins College of Art, London.

​Louis Sidemus Dossing
​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam

​Ismar Cirkinagic
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Espen Brandt-Møller
​Det Kgl. Danske Kunstadademi, Kbh.

​Zoe Kofod
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Inez Mortensen
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Ole Lorin
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Julie Boserup
​Chelsea College of Art, London, GB.

​Lars Bent Petersen
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Veo Friss Jespersen
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​Claus Bjerre
​Filmskolen, Kbh.

​Bjørn Poulsen
​Det. Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Tal R
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Joakim Koester​
​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​

Københavns Kunstskole  |  Nørre Søgade 43, 1370 København K  |  Telefon: 3583 6082  |  E-mail: info@koebenhavnskunstskole.dk   |  CVR: 16121347