Akademioptag

​Elever optaget 2019


Emilia Sølvsten

Academy of the Arts, Oslo (KHIO)

Alda Mohr Eyðunardóttir

Det kongelige Danske Kunstakademi.
& Kunsthøjskolen Malmø

Zoe Nattested

Digital Design og Interaktive Teknologier, IT-universitet

Amanda Schwarz-Nielsen

Edinburgh College of Art, Contemporary Art Practice

Louise Ørsted Jensen
Royal College of Art, London

CalArts LA, Californien

Astrid Plesner Hansen

Den Danske Filmskole, Manuskriptlinjen.

Peter Højlund Andersen

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

​​

Anders Aarvik

Royal College of Art, London.

Fie Martens Ljungmann

Forfatterskolen, Kbh.


Lasse Raagaard Jønsson
Forfatterskolen, Kbh.

Eva Lange
Forfatterskolen, Kbh.

Aske Viuff Jakobsen

Forfatterskolen, Kbh.

Frederik Hedely Jansen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Johanna Bybjerg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Jakob Bårgard Haugen 

Bergen School og Architecture

Ingrid Høyen Mangersnes

Bergen School of Architecture 

Pernille Westberg Frederiksen

Arkitektskolen Århus


​​

Andreas Johan Bergström

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

og Arkitektskolen Århus.

Karin Buchhave Nørgaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Tone Karlsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

​​

Alberte Bille Demescko

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.


Emma Stern Nielsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Oliver Dino 

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Aron Rösing 

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Aksel Leer

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Lisa Stoltze Westander

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Anna Kristine Kiersgaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Laura Kanstrup Kjær

KEA

Emma Louise Rasmussen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

og Arkitektskolen Århus.

Ingvild M. Berg

Oslo Arkitekt-og designhøgskole, AHO

​Elever optaget på kunstakademier, forfatterskoler, design- og arkitektskoler 2018


Davide Hjort

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Hochschule für bildende künste, Hamburg

Iceland Academy  ​

Isabella Jensen

Det Jyske Kunstakademi


Christine Dahlerup

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam


Mia Bøcher Carlsen

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Line Frandsen
Det Fynske Kunstakademi

​Christina König Køhrsen

Det Fynske Kunstakademi

Wenjie Zhou
Det Fynske Kunstakademi

Tobias Just

Det Jyske Kunstakademi

Nanna Skovrind
Forfatterskolen, Kbh.

Rasmus Daugbjerg

Forfatterskolen, Kbh.

Cecillie Kvorning

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Design, Kbh.

Vilde Vinge

Gyldendals Forfatterskole, Oslo.

Anne-Maj Risgaard 

The Swedish School of Textiles, university of Borås.

Zehay Bocretsion 

Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Christine Swanson 

Berkeley College USA.

Christopher Bredstrup

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Magnus Høst

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Viktoria Moe Dalen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

& AHO Oslo

Cecilie Solberg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Julius Haussmann

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

& Lund


Kasper Biltoft

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Cecilie Høgsberg Knudsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Marina Holst

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Alma Kober Jørgensen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Martine Spanger-Ries

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Niklas Elsgaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Victoria Bordinggaard

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Victoria Svendsen

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Maja Freiberg

Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

​​

​Elever optaget på kunstakademier, design- og arkitektskoler 2017

  • Amanda Frøslev Koch-Nielsen  

    Gerrit Rietveld Academi, Amsterdam

    Kunsthögskolan Umeå universitet

  • Sara Juel Andersen

    Chelsea College og art

  • Steen Christian Lindhardt Sperling

    Det Jyske Kunstakademi

  • Anders Aarvik

   Chelsea College of Arts

  • Rebecca Mielonen Rothenborg

​   Academy of Fine Art, Wien 

   Edinburgh College of Art

  • Vilde Jensen

   HKU University of the arts Utrecht

  • Carl Otto Linde

​   Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

  • Anders Davidsen
    Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
    ​Academy of Fine Art, Wien.

  • Johan Bech Jespersen

​   Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

  • Sissel Gustavsen​
​Central Saint Martins, London.
Chelsea College of Art.
London Metropolitan University.
  • Josephine Baltzersen
​Academy of Fine Art, Wien.

  • Christoffer Weinreich

​ Umeå Institute of Design
  • Henrik B. Sunde - NTNU Tronheim, Arkitektur

  • Hanna Lie Bakken - Oslo Arkitekt-og designhøgskole, AHO

  • Emilie Sarah Gault - Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

  • ​Alexandra Gude - Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

  • ​Agnethe Christensen - Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh. ​og Århus

  • Camilla Brygmann - KEA Københavns erhvervsakademi

  • Thorbjørn Flegal - KEA Københavns Erhvervsakademi

  • Anne-Marie Berg - Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

  • ​Sofie Hybholt - Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

  • Ella Lorck - Det Kgl. Danske Kunstakademis designskole

​Elever optaget på kunstakademier, design- og arkitektskoler 2016

  • ​Emilie Fonager Christiansen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Nora Toft
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Frederik Hvidberg
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Nikoline Jepsen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • David Nielsen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Elisabeth Dujoux Olsen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Christina Refn
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Anna Fog
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.
  • Matthias Sebastian Lynge Bach
    ​Danmarks Designskole
  • Luna Klostergaard
    ​Danmarks Designskole
  • Emilie Viktoria Kjær Næss-Schmidt
    ​Städelschule Frankfurt
    ​Kunstakademiet i Oslo
  • ​Julie Sophie Koldby​
    ​Malmø Kunstakademi
  • Frida Kårlin​
    ​Valand Kunstakademi, Göteborg
  • Adele Rannes
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • Sofia Luna Steenholdt
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • Martin Brandt Hansen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Ida Raselli
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
    ​​Hochschule für bildende künste, Hamburg
  • Liselotte Klint
    ​Goldsmiths University, Department of Fine Art
  • Sarah Hegelund Kristoffersen
    ​Pratt Institute of Fine Art New York​

​Elever optaget på forfatterskoler siden 2013

  • Fie Martens Ljungmann

    Forfatterskolen, Kbh.

  • Lasse Raagaard Jønsson
    Forfatterskolen, Kbh.

  • Eva Lange

    Forfatterskolen, Kbh.

  • Aske Viuff Jakobsen

    Forfatterskolen, Kbh.


  • Rasmus Daugbjerg

   Biskops Arnö Forfatterskole.

   & Forfatterskolen, Kbh. 

  • Vilde Vinge

   Gyldendal forfatterskole, Oslo.

  • Anna Reider

   Forfatterskolen, Kbh.

​​

  • Isidora Cale

​   Forfatterskolen, Kbh.

  • Victor Chakravarty Andersen

​   Forfatterstudiet i Bø, Norge​

  • Eva Obelitz Rode

​   Biskops Arnö Forfatterskole
​​

  • Nanna Skovrid

​   Biskop Arnö Forfatterskole

  • ​​Eva Aagaard
    ​Biskops Arnö Forfatterskole
    ​Skrivekunstakademiet Bergen
    ​Tromsø International School.

  • Nanna Storr-Hansen
    ​Forfatterskolen. Kbh.

  • Sofie Flagstad Hansen
    ​Forfatterskolen, Kbh.​

  • Nanna Marie Wibholm
    ​Hochschule für bildende künste, Hamburg

  • Benedicte De Thuarah Huang
    ​Skriveakademiet, Bergen

Elever optaget tidligere år​

  • Jonas Sixten Kraul
    ​Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.
  • ​Signe Lynge
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Pål Lersveen​
    ​The Glasgow School of Art
    ​Chelsea College of Art, London
  • ​Susanne Jensen
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Josefin Nyreen
    ​Slade School of Fine Art
  • ​Katrine Bobek
    ​Akademie der bildenden Künste Wien
  • Matilde Mørk
    ​Det Jyske Kunstakademi
  • ​Julie Sophie Koldby
    ​Det Jyske Kunstakademi
  • ​Mikkel Rundin Ørsted
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi Kbh.
  • ​Amalie Gabel
    ​Hochschule für bildende künste, Hamburg.
  • ​Nanna Marie Wibholm
    ​Hochschule für bildende künste, Hamburg
  • ​​Jacob Olsson
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Steffen Kvåle
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Laura Guiseppi
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Espen Jørgensen
    ​Det Jyske Kunstakademi
  • ​Chr. Vincent Thon
    ​Slade College of Art
    ​Edinburgh College of Art
  • ​​Mikkel Møller Pedersen
    ​Kunstakademie Düsseldorf
    ​Hochschule für bildende Künste Hamburg (HFBK).
  • ​Aleksander Guldager Kongshaug
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademis skoler for Arkitektur, Design og Konservering Arkitektskolen.
  • ​Emilie Bausager Astley
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Morten Knudsen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, København
  • ​Anja C. Petersen
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
  • ​Marija Griniuk
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
    ​Det jyske Kunstakademi.​
  • ​Louise Lauritzen
    ​Central Saint Martins. Art and Design.
  • ​Kirsten Berthelsen
    ​Goldsmiths, University of London. Fine Art.
    ​Saint Martins College of Art, London.
    ​Glasgow School of Art
  • ​Louise Hedegaard Madsen
    ​Goldsmiths, University of London. Fine Art
    ​Det Fynske Kunstakademi
  • ​Liv Thestrup Møller
    ​The Arts University College at Bournemouth
  • ​Julie Eriksen
    ​Mediehøjskolen, København
  • ​Alexander Tillegreen
    ​Staatliche Hochschule für Bildende
    ​Künste Städelschule Frankfurt, Tyskland
  • ​Claire Donohoe
    ​​Danmarks Designskole, Visuel kommunikation
    ​​
  • ​Cecilie Scoppa Mouritsen
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
  • ​Rebecca Nina Bloch Lajboschitz
    ​Goldsmiths, University of London, Fine Art.
  • ​Katrine Dirckinde-Holmfeld
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Julie Petersen
    ​Danmarks Designskole
  • ​Malte L. Fisker
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Sidsel Marie Willemann
    ​Kunstakademiets Konservatorskole, Kbh.
  • Mia-Nelle Drøschler
    ​​Goldsmith, Fine Arts, London.
    ​​
  • ​Lisa Strøander
    ​Danmarks Designskole, Kbh.
  • ​Neel Sjöbel
    ​Goldsmith, London.
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
  • ​Line Gullset
    ​Det Kgl. Nederlandske kunstakademie
  • ​​​Marie Grimstrup Knudsen
    ​​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam.​
    ​​
  • Tue Sprogø
    ​Det Fynske Kunstakademi, Odense.
  • ​Bodil Høirup Madsen
    ​AKI, Academie Beeldende Kunst
    ​Vormgeving, Enschede.
  • ​Katrine B. Mosegaard
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
  • Aliona Sazonova
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Carsten Crone Caroc
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Anna Louise Rosendal
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Andreas Albrectsen
    ​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam.
  • ​Joan Christensen
    ​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam
  • ​Nina Strøttrup Larsen
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Bine Sørvin
    ​Gerrit Reitveld Academie, Amstredam
  • ​Delphine Bechard
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Lena Louise Kjærulf
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Tine Marie Beyer
    ​Danmarks Designskole, Kbh.
  • ​Tanja Møgelgaard
    ​Danmarks Designskole, Kbh.
  • ​Sofie M. Nörsteng
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Andrea Lind Valdan
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Nina Kudsk
    ​Danmarks Designskole, Kbh.
  • ​Sonja Akulinin
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Agnete Krogh Winckler
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Ulla Eriksen
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Dorthe K. Ingvardsen
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Rusudan Melikba
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh
  • ​​Julie Bach Köie
    ​Saint Martins College of Art, London
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Rune Reite
    ​Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam
  • ​Ersan Sarac
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Thomas Kock
    ​Arkitektskolen, Kbh.
  • ​Birthe Jørgensen
    ​Saint Martins College of Art, London.
  • ​Louis Sidemus Dossing
    ​Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam
  • ​Ismar Cirkinagic
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Espen Brandt-Møller
    ​Det Kgl. Danske Kunstadademi, Kbh.
  • ​Zoe Kofod
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Inez Mortensen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Ole Lorin
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Julie Boserup
    ​Chelsea College of Art, London, GB.
  • ​Lars Bent Petersen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Veo Friss Jespersen
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Claus Bjerre
    ​Filmskolen, Kbh.
  • ​Bjørn Poulsen
    ​Det. Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Tal R
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • Joakim Koester​
    ​Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​

Kontakt

Københavns Kunstskole

Nørre Søgade 43

1370 København K

35 83 60 82

koebenhavnskunstskole@gmail.com

CVR: 16121347

Følg os

Facebook

Instagram