​Personale

​Camilla Strandskov

Skoleleder

Manja Guldmann

Sekretær

Undervisere​

Søren Thilo Funder

Billedkunstlinjen

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​​

Glenn Christian

Skrivelinjen

Forfatterskolen, Kbh.​

Uffe Isolotto

​Billedkunstlinjen

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​​​

Christel Wiinblad

Skrivelinjen

Forfatter​skolen, Kbh.

Tina Helen

Billedkunstlinjen​

Kunstakademiets Designskole, Kbh

Malmö Art Academy, Malmö​

Janus Kodal​

​Skrivelinjen, dagholdet

Forfatterskolen, Kbh.​

​Anna Emma Haudal

Filmmanuskriptlinjen​

Filmskolen årgang 1315​

Mia Nelle Drøschler 

Malerkurser

​Goldsmiths University, Fine Art

Ida Felicia Noack

​Tegneserie kurser

Danmarks Designskole, Kbh.​

​Jasper Sebastian Stürup

Tegne​kursus​

Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​​

Det Jyske Akademi​

​Gry Holmskov

​Design / Arkitekturlinjen

Cand. Arch. Det Kgl. Danske Kunstakademi

Møbelsnedker udlært fra Rud. Rasmussen Snedkerier

​Gæstelærere billedkunstlinjen

  • Eva La Cour

  • Asbjørn Skou

  • Uffe Isolotto
  • Rolf Nowotny
  • Anna Fro Vodder
  • Lui Mokrzycki
  • Kaspar Oppen Samuelsen
  • Anu Ramdas​
  • Mia Nelle Drøschler
  • Simon Grimm
  • Lasse Krogh Møller
  • Andreas Albrectsen
  • Elsebeth Jørgensen
  • Denice Kwan
  • Jess Brinck
  • Jonas Hvid Søndergaard
  • Torben Ribe
  • Kaspar Bonnen
  • Daniella Valz
  • Natalie Marr
  • Christian Schmidt-Rasmussen
  • Elmer
  • Zven Balslev
  • Julie Boserup
  • Fie Norsker
  • Julie Sass
  • Michael Isling
  • Karoline H. Larsen
  • Ursula Nistrup
  • Lisa Strøander
  • Peter Holck
  • Anders Clausen​​

Gæstelærere skrivelinjen

  • Kasper Opstrup Frederikksen

  • Rolf Sparre Johansson

  • Peter Øvig Knudsen

  • Andreas Pedersen

  • Pablo LIambias

  • Kirsten Thorum

  • Kasar Kolling Nielsen

  • Kaspar Eric Christensen

  • Pia Busk

  • Ursula Scavenius

  • Majse Aymo-Boot

  • Ursula Nistrup

  • Signe Gjessing

  • Ursula Andkjær Olsen

  • Nanna Storr-Hansen

  • Emeli Bergman

  • Victor Boy Lindholm

  • Rasmus Graff
  • Julie Steen Knudsen
  • Ida Marie Hede
  • Anders Abildgaard
  • Camilla Løfstrøm
  • Kristina Nya Glaffey
  • Ida Holmegaard
  • Jeppe Brixvold
  • Jens Peter Kaj Jensen
  • Adam Drewes
  • Christian Hagen
  • Lars Emil Woetmann Nielsen
  • Mathias Kokholm
  • ​Kamilla Hega Holst
  • Kamilla Løfstrøm
  • Lone Hørslev
  • Maja Lee Langvad
  • Harald Voetmann
  • Peder Frederik Jensen
  • Christel Wiinblad
  • Janus Kodal
  • Claus Handberg
  • Martin Johannes Møller​

​Undervisere tilknyttet mentorordningen

  • ​Glenn Christian
  • Søren Thilo Funder
  • Tina Helen
  • Mia Nelle Drøschler
  • Jasper Stürup
  • Janus Kodal

​Gæstelærere design/arkitektur

  • Søren Johansen

  • HC. Hans Christian Bauer

  • Troels Rugbjerg
  • Maya Peitersen, arkitekt MAA & Billedkunstner
  • Birgitte Bülow, Arkitekt MAA
  • ​Rasmus Hjortshøj​​

Kontakt

Københavns Kunstskole

Nørre Søgade 43

1370 København K

35 83 60 82

koebenhavnskunstskole@gmail.com

CVR: 16121347

Følg os

Facebook

Instagram