AKADEMIOPTAG

Elever optaget på kunstakademier, designskoler og arkitektskoler 2016

​​

Emilie Fonager Christiansen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Nora Toft

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Frederik Hvidberg

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Nikoline Jepsen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

David Nielsen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Elisabeth Dujoux Olsen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Christina Refn

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Anna Fog

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skole for Arkitektur, Kbh.

Matthias Sebastian Lynge Bach

  • Danmarks Designskole

Luna Klostergaard

  • Danmarks Designskole

Emilie Viktoria Kjær Næss-Schmidt

  • Städelschule Frankfurt
  • Kunstakademiet i Oslo

Julie Sophie Koldby

  • Malmø Kunstakademi

Frida Kårlin

  • Valand Kunstakademi, Göteborg

Adele Rannes

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Sofia Luna Steenholdt

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Martin Brandt Hansen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Ida Raselli

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
  • ​Hochschule für bildende künste, Hamburg

Liselotte Klint 

  • Goldsmiths University, Department of Fine Art

Sarah Hegelund Kristoffersen

  • Pratt Institute of Fine Art New York​

Elever optaget de senere år:

Jonas Sixten Kraul

  • Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Signe Lynge

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Pål Lersveen​

  • The Glasgow School of Art
  • Chelsea College of Art, London

Susanne Jensen

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Josefin Nyreen

  • Slade School of Fine Art

Katrine Bobek

  • Akademie der bildenden Künste Wien

Matilde Mørk

  • Det Jyske Kunstakademi

Julie Sophie Koldby

  • Det Jyske Kunstakademi

Mikkel Rundin Ørsted

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi Kbh.

Amalie Gabel

  • Hochschule für bildende künste, Hamburg.

Nanna Marie Wibholm

  • Hochschule für bildende künste, Hamburg

​​Jacob Olsson

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Steffen Kvåle

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Laura Guiseppi

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Espen Jørgensen

  • Det Jyske Kunstakademi

Chr. Vincent Thon

  • Slade College of Art
  • Edinburgh College of Arts

​​Mikkel Møller Pedersen

  • Kunstakademie Düsseldorf
  • Hochschule für bildende Künste Hamburg (HFBK).

Aleksander Guldager Kongshaug

  • Det Kgl. Danske Kunstakademis skoler for Arkitektur, Design og Konservering Arkitektskolen.

Emilie Bausager Astley

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Morten Knudsen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, København

Anja C. Petersen

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Marija Griniuk

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.
  • Det jyske Kunstakademi.

Louise Lauritzen

  • Central Saint Martins. Art and Design.

Kirsten Berthelsen

  • Goldsmiths, University of London. Fine Art.
  • Saint Martins College of Art, London.
  • Glasgow School of Art

Louise Hedegaard Madsen

  • Goldsmiths, University of London. Fine Art
  • Det Fynske Kunstakademi

Liv Thestrup Møller

  • The Arts University College at Bournemouth

Julie Eriksen

  • Mediehøjskolen, København

Alexander Tillegreen

  • Staatliche Hochschule für Bildende
  • Künste Städelschule Frankfurt, Tyskland

Claire Donohoe

  • Danmarks Designskole, Visuel kommunikation

Cecilie Scoppa Mouritsen

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Rebecca Nina Bloch Lajboschitz

  • Goldsmiths, University of London, Fine Art.

Katrine Dirckinde-Holmfeld

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Julie Petersen

  • Danmarks Designskole

Malte L. Fisker

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Sidsel Marie Willemann

  • Kunstakademiets Konservatorskole, Kbh.

Mia-Nelle Drøschler

  • Goldsmith, Fine Arts, London.

Lisa Strøander

  • Danmarks Designskole, Kbh.

Neel Sjöbel

  • Goldsmith, London.
  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Line Gullset

  • Det Kgl. Nederlandske kunstakademie

​Marie Grimstrup Knudsen

  • Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam.​

Tue Sprogø

  • Det Fynske Kunstakademi, Odense.

Bodil Høirup Madsen

  • AKI, Academie Beeldende Kunst
  • Vormgeving, Enschede.

Katrine B. Mosegaard

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam.

Aliona Sazonova

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Carsten Crone Caroc

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Anna Louise Rosendal

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Andreas Albrectsen

  • Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam.

Joan Christensen

  • Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam

Nina Strøttrup Larsen

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Bine Sørvin

  • Gerrit Reitveld Academie, Amstredam

Delphine Bechard

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Lena Louise Kjærulf

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Tine Marie Beyer

  • Danmarks Designskole, Kbh.

Tanja Møgelgaard

  • Danmarks Designskole, Kbh.

Sofie M. Nörsteng

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Andrea Lind Valdan

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Nina Kudsk

  • Danmarks Designskole, Kbh.

Sonja Akulinin

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Agnete Krogh Winckler

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Ulla Eriksen

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Dorthe K. Ingvardsen

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Rusudan Melikba

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh

​Julie Bach Köie

  • Saint Martins College of Art, London
  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Rune Reite

  • Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam

Ersan Sarac

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Thomas Kock

  • Arkitektskolen, Kbh.

Birthe Jørgensen

  • Saint Martins College of Art, London.

Louis Sidemus Dossing

  • Gerrit Reitveld Academie, Amsterdam

Ismar Cirkinagic

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Espen Brandt-Møller

  • Det Kgl. Danske Kunstadademi, Kbh.

Zoe Kofod

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Inez Mortensen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Ole Lorin

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Julie Boserup

  • Chelsea College of Art, London, GB.

Lars Bent Petersen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Veo Friss Jespersen

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Claus Bjerre

  • Filmskolen, Kbh.

Bjørn Poulsen

  • Det. Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Tal R

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.

Joakim Koester​

  • Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.​

Elever optaget på forfatterskoler siden 2013

Isidora Cale

  • Forfatterskolen, Kbh.

Victor Chakravarty Andersen

  • Forfatterstudiet i Bø, Norge​

Sofie Diemer Leonhardt

  • Antaget af Forlaget Gyldendal 2015​

Eva Obelitz Rode

  • Biskops Arnö Forfatterskole

Nanna Skovrid

  • Biskop Arnö Forfatterskole

​​Eva Aagaard

  • Biskop Arnö Forfatterskole
  • Skrivekunstakademiet Bergen
  • Tromsø International School.

Sofie Flagstad Hansen

  • Forfatterskolen, Kbh.​

Nanna Marie Wibholm

  • Hochschule für bildende künste, Hamburg

Benedicte De Thuarah Huang

  • Skriveakademiet, Bergen

​               

Københavns Kunstskole  /  Nørre Søgade 43, 1370 København K  /  Tlf.: 3583 6082  /  ​E-mail: koebenhavnskunstskole@gmail.com  /  CVR: 16121347​